{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type": "ListItem", "position": 1, "name": "Home", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/" }, { "@type": "ListItem", "position": 2, "name": "News", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/search/label/news?m=0" }, { "@type": "ListItem", "position": 3, "name": "Subcategory", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/search/label/news?m=1" } ] }

Miután Matolcsy eltávolult, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) előkészíti a jelentést az MNB alapítványi kezeléséről, súlyos hiányértékeket és fontos pazarlási követelményeket találtak fel – a terjedelmes információnak a Direkt36 hozzájárulött, amit elolvashatsz rája. Telexen .

A több mint 500 milliárd forint értékű befizetés, ami a MNB alapítványszámlákba került, arra lett használva, ahogy a Fidesz először kísérletelték el semmisíteni, mondandója volt, hogy nem elvesztették meg a közösségi pénzeik jellemzőit. Sőt, olyan nagymértékben törtek fel veszteségek, hogy a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány jelen pillanatban már a stabil működést és fizetőségüket is fenyegetik nyilvánosság szerint.

A jelentés az ÁSZ részletesen hangsúlyozza, hogy az MNB-alapítvány befektetéseit olyan "alapvetően látszatlannak" tekintélyezik, amelynek révén a valódi vagyonérték meghatározása gyűlölettel bánt meg. Ezen forgalmazások nagymilliárdos összegek Adám Matolscsynál, aki György Matolcsynévvel ismert, közeli környezetébe és annak barátjaiból álló cégük beavatra esett.

Amikor Matolcsy Györgynél lejárt a feladata az Országbank elnökével, helyette jött Varga Mihály, aki előzőleg pénzügyminisztér volt és közvetlenül megváltotta annak funkcióját. Utolsó beszédben vitatták azt a tényt, hogy a Matolcsy-család hogyan támadta el illegálisan az állami vagyonot. Megoldás: Nyertél egy bő és részletes bejegyzést az online médiumról. Ebben említik, hogy Matolcsy Ádám – a Jegybankelnöki Iroda elnökét képviselő fia – Kovács Petra alatt nyilvánosság előtt nem rendszeres nevet kapott, hanem utasítást ertekeztett ki egy összetett ceghálóban és magányos tőkélésellenes helyzetekben. Az állítása szerint ezektől származhatna több milliárd forintos korruptált pénzeszközös gyanúság, ami érthetően arra mutatné, hogy ha az MNB-n belüli új irányítás hasonlónak lenne mint Varga Mihálynál, akkor segítenének a Bizottságnak ezen ügy kezelésében.

A jelentéstervezetében az ÁSZ hangsúlyozza, hogy az ellenőrizendő szervezek vezetőinek előírása van a helyesen meghatározott megállapításokhoz kapcsolódó cselekvési terv elkészítésénél. Ha ez a terv elfogadatlannak bizonyulna, lehetséges büntető- vagy fegyelmi eljárás indítása – ám jelen pillanaton az ÁSZ javaslata alatt esik észrevételes vizsgálathoz, ami azt jelenti, hogy a Számvevőszék végső jelentése valószínűleg mindössze néhány héttal később látnivalónak tartósodik.

A Direkt36 által megkapott tervről azonban már nyilvánvaló, hogy a Matolcsy-korszak alapítványi gazdálkodását a Számvevőszék szempONTjaiban nagymértékű kritika ért. Az államnál felmérhetően több mint 400 milliárd forintot kapott otthon (ehhez adódhatott még egy mérsékelt mennyiségű barátságos MBH-hoz tartozó hitel). Ez a hatalmas összeg rostalanul, kockázatos módon és semmisre vételi lett befektetésekre használva, amire vettem függvényül, hogy a vagyon jelentős mértékben csökkenett, bár a pénzekkel Matolcsy Ádám körüli vállalkozások élnek jót.

Azt állítja az ÁSZ, hogy egy összetett és szerte terjedő vállalkozást hoztak létre a fogadott vagyon menedzsmentjére. Az ellenőrizzel nem sikerült megtalálni értelmes indoklásait, míg a jelentéstervezettel ellentétben ezzel a módszerrel történik a finanszkírozás, ami nyilvánosan jellemezhető mint olyan tevékenység, amely ellentmondana az alapítóknak megfogalmazott céljainak. Ezután kiemelt figyelmet fordítva arra bizonyítgatták, hogy ezeket a tevékenységeket felszerelesükkel végezték el.

A magántőkealap kapcsán elfogadott szabályok alapján feltételi megállapítása szerint az egyetemi kialakulás arra lett volna tervezve, hogy elkapcsoljon a befektetést gazdasági érdekességű tényezőktől.

Az ÁSZ meghatározza az Optima egyik két hete létező nagymilliárdos magántőkealapot, ami miatt született ki a sokmilliárdos tranzakciót követően.

A közlemény átfogó módon elemzi két befolyástalanul helyezett ingatlanfelügyeleti tevékenységet, amelyek keretein belül Matolcsy Ádám bizonyos előnyös köze van. Az első példa erre a Balatonakarattya-i BOKK-történő beruházásban található, ahol Matolcsy és más haveri cselei egymassal kb. 4,6 milliárd forintot írtak ki. Itt azonban ugyanezen Somlai Bálint nevű társadalmankörbeli ingatlantag cégeit adták megkedvezésre - hasonlóan ahhoz, hogyan történt a Budapesten létrejött Burg Hotelnél; ott pedig ennek 99%-át, tehát kb. 8,5 milliárd forint értékben zárták el anélkül, hogy bánt volna az MNB alapítványcsoportjainak tulajdonosaival kapcsolatos intézkedéseket.

 
Top