{ "@context": "https://schema.org", "@type": "BreadcrumbList", "itemListElement": [ { "@type": "ListItem", "position": 1, "name": "Home", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/" }, { "@type": "ListItem", "position": 2, "name": "News", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/search/label/news?m=0" }, { "@type": "ListItem", "position": 3, "name": "Subcategory", "item": "https://anihrasul.blogspot.com/search/label/news?m=1" } ] }

Mindannyian reméljük, hogy gyermekeink önálló, boldoggá és meggyőződve magának nőjanak fel. Azonban ezen túlrabolni nem kell abba a folyamatba, amiben rengeteg telepzés, sőt ellenérteskedés rendszerint elárulja velünk a gyermezkeit. Ezt azért kerülni szeretnénk, tehát nagyon alapvetően arra készülünk, hogy olyanná váljunk, mint szülő, akinek hitele van benne, stabilitása áll mögé, valahogy egy biztonsági bázist teremtsünk ki, és mintha csak negatívak lennének, annál inkább konstans pozitív dicséretet is adhatunk egymasnak.


Ímezz az áldozatok fejét, hogy nőjebbenjen a gyeremek önzetlensége.
(N.B.: Ez nem tartalmazza megfelelően az eredeti szóhasználatot és magyaráztatást.)
Egy másik lehetséges változat:
Ne félve haladj előre, csodálkozz sajnálattal: Így növeld a gyeremek önismeretét.
(Abból valóban fontos lenne bizonyulni, ha ez tényleg tanácsként adnánk - az eredeti jelentése "Build your child's self-confidence this way" volt)
Mivel ennek pontos fordítása túlságosan hagyományosnak íródna, érdemes lehet úgy járni el, mint a harmadikkori javaslat:
A gyeremihez mutass pozitív iránt; ily módon kialakíthatod önbizalomukat.
Fontos említeni, hogy ezen válaszformák közül csak egyike teljes mértékben megtartja az eredeti mondat igazi lényegét ("self-confidence"-t), mert a többieket bármineműzetlen hasonlóság miatt semmi jogszerű alapmennyel nem rendelhetünk be.

Amikor korábban az ősi módszereket követtük, inkább a hiányos részeket javítottunk vagy kritizáltuk a gyermekeink viselkedését. De ma már világossá vált, hogy a pozitív megerősítés nagyon fontos szerepet játszik. Ez pedig valódi fejlődést jelent, nem csak egy csodafegyvernek tartozó tippet. Kutatások bizonyítják , ami arra utasítja fel, hogy az erősítő mondatok növelik a súlyozott média préfontális kortex aktivitást. Ezen agyi tartomány mélyen kötődik egyenesbe a pozitív sajatmaga felkeltetése és az önkapcsolódottság információs feldolgozása miatt.

Az általánosan egykellentyű "Good job!" -nak mégiscsak mélyebb tartalommal kell rendelkeznie. Az állapotot fokozatosabban megfogalmazzuk – pozitívan erősíthetjük, miközben pontosabban alkalmazkodunk az aktualizált helyzethez. Másrészről mint szülők lehetünk kifejezetten a pozitív élményeinkkel az adott helyzetről, és harmadrészben fontos lenne elismerni, nem csak a végtermék csodaszert, de az áttörést is tisztelettel üdvözlendő, amely segíti ezzel, hogy hangsúlyozza annak jelentőségét, ami miatt hosszasan dolgozik vagy keményen küzd. Ezen túlsávul oda tudhatnánk rá is, hogy nincsenek minden eszközön belüli problémákra került összeomlanivaló helyzetbe, hiszem másokkal együtt tudni harcolniuk.

10 egyszerű, de effektív önbizalmeléptető mondat a gyermeknek

  • Bízom benned!
  • Büszke vagyok rád!
  • Gyere, próbáljuk meg együtt!
  • Elnézést kérhetek, hibáztam abban.
  • Természetesen, képes vagy benne!
  • Ez mosolygó/barátos/csodás/vitézi dolog volt tőleted.
  • Nos, örülök, hogy segíthettem, mégsem sikerült volna vele!
  • Értem, hívtad magaddal munkára sokszor, és rendkívül sikeresen sikerült!
  • Sosem láttam senkit, aki ennyire szép munkát végeznék ennél!
  • Semmi gond, hogy most nem sikerült, fontos, hogy mekkora próbálkoztál!

Tartössze a szóbeli és az unszalitásos kommunikációt!


természetesen fontos megjegyeznie, hogy egyedül a kijelentésekről való beszéd sokkal kevesebb jelentőségű, amennyiben a cselekmények nem hordozzák elő ezeket. Azaz arra figyelmet kell vonnunk, hogy bár a szülő többnyire kiemeli ezzel a módszerrel a gyermek önbizalomát, ha a hangulata és az általa mutatandó viselkedés nincsenek komolyan koordináltak egymással, csak csupán üresen hangsúlyozza azt a mondatot. Fontos tehát odafigyelnie erre a helyzetet, hiszen ahogy a gyermekek minden napon tanulszanak újdonságokról és fejlődnek benne, ennek alapjaként jön létre a kapcsolattérük a szülőivel.
Az elfelejtett elem pedig annyi, hogy a szülőnek nagyon dicséretre mérd el a gyereket, akinek bizonyos tevékenységei, viselkedéseiről szeretné belefogni. Mindig keressen rá a jó részekre, ne rontson le semmilyen negativitást, ami visszaszállíthatna a gyermeki motivációnkat. A konstruktív közelítés mellett mindenképpen érdemes lehet felhígítani a váratlan sértetes eddigisekből, miután már létfontosságúnak bizonyultak.

(Képek: Getty Images Hungary.)

 
Top